fbpx Arts on Prescription in the Baltic Sea Region | Współpraca Terytorialna

Arts on Prescription in the Baltic Sea Region

12 sty 2023 13:20 Autor: Rafał Karaśkiewicz
Logo projektu Arts on Prescription
Logo projektu Arts on Prescription

Region Południowej Danii, z którym Województwo współpracowało już w ramach projektu iEER, zwróciło się z propozycją współpracy w ramach projektu dotyczącego innowacji społecznych, zatytułowanym „Arts on Prescription” ("Sztuka na receptę"). Uchwałą nr 503/22 z dnia 6 kwietnia 2022 roku Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyraził zgodę na przystąpienie Województwa Zachodniopomorskiego, jako partnera, do aplikowania o środki na realizację projektu „Arts on Prescription” (AoP) w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021 – 2027 przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W dniu 23 września 2022 roku Komitet Monitorujący Programu wybrał projekt do zatwierdzenia.

Ogólnym zamierzeniem projektu "Sztuka na receptę" jest opracowanie i przetestowanie innowacyjnego sposobu zwiększania dobrobytu mieszkańców i dobrobytu w regionie poprzez trwałą współpracę między sektorami kultury i zdrowia na szczeblu lokalnym i regionalnym w celu zapewnienia skutecznych interwencji na rzecz grup obywateli podatnych na zagrożenia psychiczne.

Dobre zdrowie i samopoczucie są podstawowym filarem prawidłowo prosperujących społeczeństw. Polityka zdrowotna w Europie skupia się jednak na leczeniu chorób, a nie zapobieganiu im. Istnieje zatem potrzeba na stworzenie innowacyjnego podejście do zdrowia i dobrostanu społeczeństwa, który uzupełni model biomedyczny i przesunie punktu ciężkości w kierunku promocji zdrowia i zapobiegania chorobom.

Istnieje coraz więcej dowodów na skalę europejską i światową, które pokazują, że działalność artystyczna, twórcza i kulturalna może wspierać i wzmacniać zdrowie i dobrostan społeczeństwa. Różne działania artystyczne takie jak: muzyka, literatura, pisanie, teatr, taniec, działania wizualne i kulturowe partycypacyjne pozytywnie wpływają na procesy psychospołeczne i behawioralne. Takie działania mogą na przykład zachęcać ludzi do podejmowania i utrzymywania zdrowszego stylu życia, unikania ryzykownych zachowań, przeciwdziałaniu stresu i lęku oraz poprawy świadomości zdrowotnej i pewności siebie.

Problemy ze zdrowiem psychicznym już przed wybuchem pandemii COVID-19 dotyczyły ponad 85 milionów mieszkańców Europy. Od tego czasu lęk i depresja znacznie wzrosły, a obecne czynniki, takie jak kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie, mogą jeszcze bardziej zaostrzyć tę sytuację. Ponadto w wielu krajach europejskich istnieją poważne ograniczenia systemów wsparcia psychospołecznego i możliwości pomocy, często z długimi listami oczekujących.

Partnerzy projektu „Sztuka na receptę” chcą uznać i uwolnić potencjał kultury i wykorzystać go w celu poprawy zdrowia i dobrostanu mieszkańców Regionu Morza Bałtyckiego. Biorąc pod uwagę badania WHO z 2019 roku uznajemy, że sztuka może pomóc w skutecznym sprostaniu m.in. takim wyzwaniom jak:
• rosnący kryzys zdrowia psychicznego;
• konieczność wspierania szeroko pojętego zdrowia i dobrego samopoczucia młodych ludzi;
• bieżące zmiany na rynkach pracy, w modelach pracy i w gospodarce;
• starzejące się społeczeństwo;
• problemy związane ze zdrowiem psychicznym imigrantów oraz osób przymusowo przesiedlonych.

W Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego, kultura i zdrowie zostały uznane za kluczowe obszary polityki, które należy rozwijać w celu zwiększenia dobrobytu w regionie Morza Bałtyckiego. Istnieje wyraźna potrzeba edukacji i szkoleń w celu wspierania rozwoju i przyjmowania nowych modelów pracy z ludźmi. Zwiększona świadomość związku między zdrowiem i dobrym samopoczuciem oraz korzyści płynących z interwencji kulturowych może w znacznym stopniu przyczynić się do promocji zdrowia w społeczeństwie.

Koncepcja projektu wychodzi naprzeciw potrzebie stworzenia solidnych i trwałych struktur organizacyjnych i politycznych umożliwiających efektywną współpracę na styku kultury i zdrowia w samorządach lokalnych i regionalnych.
Projekt „Sztuka na receptę” obejmie trzy etapy wdrażania:
1. Określenie dobrych praktyk i potrzeb dalszego rozwoju w samorządach lokalnych i regionalnych Regionu Morza Bałtyckiego, współpracy pomiędzy sektorem sztuki i zdrowia.
2. Opracowanie, przetestowanie i ocena wspólnego programu „sztuki na receptę” – innowacyjnego działania wspierającego jedną lub kilka grup wrażliwych społecznie (w przypadku Pomorza Zachodniego będą
to dzieci i młodzież ze Szczecina i dwóch wybranych gmin). Zrealizowanie szkoleń dla interesariuszy. Utworzenie bazy wiedzy dla przedstawicieli JST. Przygotowanie wytycznych oraz narzędzi politycznych i organizacyjnych dla wdrożenia nowego rozwiązania.
3. Transfer wypracowanego rozwiązania do innych regionów.

Projekt ma dostarczyć rozwiązania określające, w jaki sposób decydenci mogą w sposób efektywny kosztowo skorzystać ze współpracy pomiędzy sektorami zdrowia i kultury poprzez opracowanie i wdrożenie koncepcji "sztuki na receptę".
Realizacja projektu przyczyni się wykonania celów: Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030, Polityki Spójności Społecznej Województwa Zachodniopomorskiego oraz Polityki Ochrony Zdrowia. Nawiązuje również do Stanowiska Nr 8/2021 Konwentu Marszałków Województw RP z dnia 21 października 2021 r. w sprawie roli regionów w realizacji programów międzynarodowych.

Jednym z efektów projektu jest również animacja przedstawiająca koncept Sztuki na Receptę szerszę publiczności.

 

Więcej informacji na temat projektu mozna znaleźć tutaj.

Facebook